Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Modrý KameňHľadať
 
 

Zvoní umieráčik?

Zvoní umieráčik gaštanom jedlým v Modrokamenskej oblasti?

Po 11 mesiacoch existencie nášho občianskeho združenia musím s poľutovaním konštatovať, že zatiaľ nebol ochotný podporiť našu snahu o záchranu vzácneho genofondu gaštana jedlého v našej oblasti nikto, na koho sme sa s nádejou obrátili.
Z environmentálneho fondu v Bratislave sme nedosiahli podporu formou dotácie v dôsledku nedostatku finančných prostriedkov na r. 2007, ani na ďalšie roky. Žiadateľom bolo Mesto Modrý Kameň v zastúpení primátora mesta Ing. Aladára Bariaka. Požiadali sme o 4,25 mil. Sk na obdobie siedmych rokov so spoluúčasťou mesta Modrý Kameň a okolitých obcí. v sume 250 tis. Sk.
Ani nadácia Ekopolis v Banskej Bystrici nenašla pre nás pochopenie a žiadosť o poskytnutie grantu na záchranu gaštana jedlého nepodporila.
Dňa 17. júna 2007 som nafotografoval sériu fotografií z okolia mesta Modrý Kameň v čase kvitnutia gaštana jedlého. V kontraste kvitnúcich gaštanov sú dobre viditeľné poškodené stromy, alebo už stromy veľmi poškodené, odumreté.
Ekologická katastrofa bez významnej podpory štátu, samosprávy v priebehu (mojim odhadom) 5-10 rokov sa ukončí odumretím väčšiny stromov gaštana jedlého, alebo ich značného poškodenia.
Mimo motorovej píly existuje už známa biologická ochrana inou hubou, tzv. hypovirulentným izolárom huby Cryphonectria parasitica.
Je ťažko predstaviteľné, že okolie mesta Modrý Kameň nebudú lemovať majestátne stromy gaštana jedlého a vznikne jedna veľká holina, ktorá časom zarastie nejakou nevhodnou vegetáciou. Možno z environmentálneho fondu niekde dokončia čističku odpadových vôd, alebo niečo iné – dôležité, ale stromy nám odumierajú a nedočkajú sa záchrany, lebo odumierajú nepretržite. Jednotlivci a vlastníci na záchranu stromov nemajú silu ani prostriedky.
   

    Šanca na záchranu sa blíži ku koncu.
    Kto nám pomôže?
    Je ešte nejaká nádej?
    Zachytí niekto nami vyslané SOS?
Modrý Kameň, 15.08. 2007 

Štefan Plevo st.
predseda OZ-SATIVA 

  

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Malo by byť v školách zakázané používanie mobilov?
 
 
21%

 
 
 
21%

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka