Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Modrý KameňHľadať
 
 

Aktivity OZ-SATIVA

Aktivity OZ-SATIVA a naše rady - skúsenosti

 1. Organizujeme inštruktáže každoročne 2-3 krát pre občanov – vlastníkov gaštanových stromov. Sú spojené s ukážkami a s návodom ako vykonať biologickú i mechanickú ochranu napadnutých stromov rakovinou kôry. Očkovaciu látku dostanú občania prostredníctvom OZ-SATIVA po nahlásení potreby od Ústavu ekológie lesa – SAV Zvolen, pobočka Biológie drevín v Nitre zdarma.
 2. Raz v roku začiatkom októbra v deň gaštanových slávností voláme špičkových odborníkov na seminár o pestovaní a ochrane gaštana jedlého.
  05.10.2008 prednášali – Doc. Ing. G. Juhásová, CSc., Prof. Ing. Pavel Hrubík, DrSc. Seminár je každý rok obohatený o nové poznatky a skúsenosti s problematikou gaštana jedlého.
 3. Zatiaľ sme získali dvoch dobrovoľníkov na aplikáciu biologickej ochrany. Nie každý vlastník (napr. pre vek) vie správne vykonať očkovanie stromov. Tu pomôžu dobrovoľníci OZ-SATIVA. Potrebujeme získať ďalších dobrovoľníkov, ale aj fyzicky zdatných s odbornou spôsobilosťou na výstup do korún stromov na vykonanie biologickej i mechanickej ochrany.
 4. Vo väčšej miere nabádame všetkých vlastníkov na väčšiu účasť k vykonaniu väčšieho podielu svojpomocných prác.
 5. Vyzývame solventnejších a ochotných podnikateľov, ale aj fyzické osoby o poskytnutie finančnej pomoci pre OZ-SATIVA aspoň vo výške 30.000 Sk (1.000 €), na nákup: rebríka s vyšším dosahom, lesníckej padákovej vesty – LPV-2000, prípravku na náter rán na kôre – Pellacol, štepársky vosk, štetce, pásky, atď... Uvedený materiál je potrebný na biologickú a mechanickú ochranu – na spojpomocné práce.
 6. Zverejňujeme aj číslo účtu „OZ-SATIVA na záchranu gaštana jedlého modrokamenskej oblasti“, IČO: 42011680.
  Účet v Slovenskej sporiteľni: 391 015 268 / 0900
  Úprimne ďakujeme každému, kto nás podporí!
 7. Členov OZ-SATIVA tvoria prevažne občania mesta Modrý Kameň, ale aj z iných miest Slovenska a Českej republiky. Počet individuálnych členov je 48, z toho 1 čestná členka – pani Doc. Ing. G. Juhásová, CSc. Kolektívnymi členmi sú mesto Modrý Kameň a ÚEL-SAV Zvolen.
  Z obcí Stredné a Horné Plachtince a Príbelce o členstvo neprejavil záujem nikto napriek úsiliu OZ-SATIVA, ale najmä Novohradského osvetového strediska Lučenec – pracoviska vo Veľkom Krtíši.
  V Modrom Kameni odhadom môže byť asi 250 majiteľov stromov gaštana jedlého, z ktorých mnohí bývajú mimo mesta po celom Slovensku.
  Členov OZ-SATIVA má asi 19% z odhadovaného počtu vlastníkov, ktorí dostanú nový členský preukaz.
  Staňte sa aj Vy členmi OZ-SATIVA! Prihlášky za člena uverejňujeme ďalej.
 8. Uverejňujeme aj Stanovy OZ-SATIVA
 9. Dňa 20.12.2008 nahlásime potrebu očkovacích látok pobočke Biológia drevín v Nitre.
 10. Odoberieme vzorky kôry z rakovinových rán a ak bude potrebné, pošleme na rozbor.
 11. Pripravíme sa na jarnú aplikáciu očkovacích látok s občanmi – vlastníkmi a dobrovoľníkmi.
 12. Budeme spolupracovať s médiami a informovať ich v aktivitách OZ-SATIVA.
 13. Upozorňujeme záujemcov o štepenie gaštana jedlého na dobrý článok pána RNDr. Milana Bolvanského, CSc. v časopise ZÁHRADNICTVÍ č. 4-5/2008 (na internete: www.zahradaweb.cz)
 14. Vyzývam občanov poskytnutie dobrých fotiek s problematikou gaštana jedlého na nosičoch k uverejneniu na internete.
 15. Predsedníctvo OZ-SATIVA zasadá 4x do roka, podľa potreby i častejšie. Valné zhromaždenie členov OZ-SATIVA v roku 2009 sa bude konať 2x (marec a október).
 16. Členské OZ-SATIVA na rok 2009 bolo odsúhlasené valným zhromaždením u individuálnych členov 4 € / rok (=120,50 Sk), u kolektívnych členov na 40 € / rok (=1205 Sk). Členské prosíme uhradiť do konca januára (vždy bežného roka).
 17. V roku 2008 s dodanými očkovacími látkami asi 100 ks sme ošetrili asi 40-50 stromov v rámci biologickej ochrany – na jarnú aplikáciu sme predbežne nahlásili 250 očkovacích látok, ktoré do 20.12.2008 spresníme.
 18. Pre stromy gaštana jedlého sú dôležité, aby nebola poranená kôra. Kôra poranená sa musí ošetriť napr. prípravkom Pellacol. Obíjanie plodov zo stromov je pre stromy smrteľne nebezpečné! Odpílené konáre a ich rezné plochy ale aj inak poškodená kôra musí byť natretá – ošetrená. Konáre rezať tesne pri vetavnom krúžku a nenechávať zbytočne pahýle, čo je častý zjav = nesprávny!
 19. Odumreté stromy majitelia by mali odstrániť čo najskôr, aby neboli zdrojom nákazy ďalším stromov!
 20. Najlepší spôsob rozmnožovania gaštana jedlého je sejba na cielené miesto a následné preštepenie, ktoré ale nie je podmienkou.
  Ak sadiť, tak najradšej jednoročné semenáčiky, radšej kontajnerované, alebo prostokorenné. Výnimočne dvojročné.
  Prenos pôdnych húb k miestu sejby, alebo sadby je veľmi prospešné. Možno preniesť spod hrabanky gaštana jedlého, alebo napr. z dubového lesa. V pôde, kde pôdne huby nie sú, gaštany zle rastú, krpatejú.
  Výsadby v suchých oblastiach treba chrániť mulčovaním pôdy, ale aj občasným zavlažením.
  Pôda má byť svieža. Výživná, mierne kyslá s pH = 4,5-5,5.
  Gaštan jedlý je teplomilná drevina ale zle znáša sucho.
  Najmä zo sadby troj- a viacročných sadeníc, kde bol zničený hlavný koreň je ťažko možné očakávať úspešný vývoj budúceho stromčeka. (viď fotogalériu so semenom)
  Náhradný a rovnocenný hlavný koreň sa nemôže už vytvoriť!
  V čase väčšieho sucha takto založené výsadby aj po niekoľkých rokoch môžu byť ľahko zničené pre nedostatočnú hĺbku zakorenenia.
  Má to odpozorované z nášho prostredia z niekoľko hektárových výsadieb.


  M.Kameň, 25.11.2008

Štefan Plevo st.
Predseda OZ-SATIVA
Modrý Kameň

 


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Malo by byť v školách zakázané používanie mobilov?
 
 
21%

 
 
 
21%

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka