Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Modrý KameňHľadať
 
 

Článok o projekte

 

„V 24. hodine“ – spoločne za záchranu miestnych gaštanov jedlých

 

Mesto Modrý Kameň a mesto Nagymaros spoločne realizujú projekt záchrany miestnych gaštanov jedlých, ktorý je podporený z prostriedkov programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika.

Hlavným cieľom projektu je vypracovanie spoločného postupu pri ochrane gaštana jedlého voči hube Cryphonectria parasitica. Obidve samosprávy vzhľadom na svoju blízkosť majú rovnaké prírodno-ekologické podmienky. Je reálny predpoklad, že pôvodca ochorenia sa na Slovensko rozšíril z Maďarska. Obyvatelia vlastnými silami nie sú schopní realizovať opatrenia, ktoré by zabezpečili úspešnú ochranu a revitalizáciu tejto dreviny. Ešte v roku 2007 obe samosprávy podrobne vyhodnotili stupeň poškodenia gaštana jedlého. Výsledky tohto hodnotenia boli základom na vypracovanie projektu o možnostiach ich revitalizácie. V okolí miest Modrý Kameň a Nagymaros sa v projekte plánuje urobiť mykologický prieskum a zaznamenať pôvodcov poškodenia gaštana jedlého s ohľadom na výskyt a rozšírenie karanténnej huby Cryphonectria parasitica, ktorá spôsobuje rakovinu kôry tejto dreviny. V spolupráci s Ústavom ekológie lesa SAV Zvolen, Pobočka biológie drevín Nitra stanoviť genetickú príbuznosť izolátov tejto huby, zadeliť ich do vegetatívne kompatibilných skupín. Na základe získaných poznatkov jednotnou metodikou realizovať biologickú ochranu v porastoch gaštana jedlého na dotknutých územiach.

V rámci projektu bude založená pokusná plocha, vydajú sa prospekty so symptómami poškodenia gaštana jedlého a publikácia o pestovaní a ochrane gaštana jedlého v tlačenej podobe aj na CD. Zorganizuje sa odborná konferencia. Na webovej stránke mesta Modrý Kameň bude vytvorená databázy prístupná pre verejnosť. Záujemcovia budú môcť klásť otázky a konzultovať s príslušnými odborníkmi problematiku pestovania a ochrany gaštana jedlého. Na túto tému sa bezplatne, na náklady projektu urobí školenie pestovateľov tejto dreviny.

Riešenie projektu je plánované na obdobie 12 mesiacov, za účinnej podpory pestovateľov gaštana jedlého. V záujme záchrany tejto kultúrnej dreviny sme sa s pestovateľmi gaštana jedlého stretli na odbornej inštruktáži, kde sme sa dohodli na postupe prác.
Ukončenie projektu sa plánuje v mesiaci september 2010.
 


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Malo by byť v školách zakázané používanie mobilov?
 
 
21%

 
 
 
21%

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka