Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Modrý KameňHľadať
 
 

Výzva

OZ-SATIVA týmto dáva na vedomie všetkým vlastníkom jedlých gaštanov, že Vami odobraté vzorky kôry a poslané na rozbor k výrobe očkovacích látok z konca roka 2010 i začiatkom roka 2011 neboli správne odobraté asi z dvoch tretín zaslaných vzoriek.


Na menšiu časť z dobrých vzoriek dostanete na jar 2012 aj očkovacie látky. Zoznam všetkých vzoriek dobrých i zlých podľa majiteľov a čísiel odobratých vzoriek môžete vidieť vo vývesnej skrinke pred MsÚ v Modrom Kameni. Na zozname vzorky s čiernou tlačou sú zlé a so svetlejšou tlačou a menej výraznou sú dobré, na ktoré dostanete na jar očkovacie látky.


Predmetom tejto novej výzvy je upozornenie, aby ste zo zle odobratých vzoriek kôry mali novú šancu chybu napraviť, odobrať nové vzorky, prípadne i z ďalších stromov, ktoré by ešte mohli byť liečené.


Upozorňujem Vás, že odobratá kôra z rakovinovej rany nemá byť z dávnejšie odumretej, odlúpanej a vysušenej kôry, ale z poškodenej kôry bližšie ku zdravej kôre.
Ak odoberáte z viacerých rakovinových rán vzorku i z jedného stromu je potrebné vzorky označiť číslami, aby ste vedeli po prevzatí očkovacích látok, ktorú kde máte použiť v prípade, že sa bude jednať o viac rakovinových kmeňov huby.


Žiadam Vás, aby ste vzorky odobrali a priniesli do 10.02.2012 pánovi Knápekovi na MsÚ v Modrom Kameni. Každú vzorku vložte v papierovom vrecku s očíslovaním a menom majiteľa s adresou a kontaktným telefónnym číslom.


Všetky vzorky postupne ako ich doručíte na MsÚ preverím, či sú dobré. Kto nevie odobrať vzorku, prosím aby ste nás kontaktovali, pomôžeme vzorku odobrať. Výroba očkovacích látok trvá tri mesiace, preto Vás prosím, aby ste určený termín dodržali.


Doručené a dobré vzorky budú dňa 15.02.2012, t.j. v stredu zaslané do Nitry. Najbližší ďalší termín v tomto roku bude k odobraniu vzoriek do konca mája 2012, aby ďalšie očkovacie látky mohli byť vyrobené a použité v mesiaci september 2012.


Prosím všetkých vlastníkov stromov gaštana jedlého najmä v mladých – liečiteľných stromov, aby biologickej ochrane s očkovacími látkami venovali náležitú pozornosť.


Očkovacie látky aplikujte na postihnuté miesta do okolia rakovinových rán nevirulentnú hubu, ktorá tiež má nejaký systém množenia a v čím väčšom rozsahu ich použijete, tým je určite väčší predpoklad, že sa aj u nás udomácni ako inde, kde s liečením začali skôr ako my a časom sa môže šíriť aj bez nášho väčšieho úsilia, ako v niektorých štátoch západnej Európy.


Zatiaľ bez intenzívneho liečenia šanca prežitia stromov je malá (nulová). Nevzdávajte sa! Zdravotný stav vašich stromov sústavne sledujte a včas robte ochranné opatrenia. Kto to nevie posúdiť, radi Vám pomôžeme kedykoľvek v priebehu roka!


V Modrom Kameni, 16.01.2012       Štefan Plevo st.
predseda OZ-SATIVA


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Malo by byť v školách zakázané používanie mobilov?
 
 
21%

 
 
 
21%

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka